"Mleko dla Szkół" 2017-09-15

W bieżącym roku szkolnym  nasza szkoła znów przystąpiła do akcji „Mleko dla Szkół”. W tym ogólnopolskim programie uczestniczymy  już od dziesięciu lat.  W poniedziałki i piątki uczniowie piją mleko smakowe: czekoladowe, waniliowe (koszt jednego kartonika – 0,24 zł), w środy mleko białe – bezpłatne.  Akcję tę prowadzi wychowawca świtlicy p.  Anna Grabarz.

Idea programu "Mleko dla Szkół"
Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają przeciętnie 5 - 6 godzin poza domem, a doliczając do tego dojazdy, czas ten może wydłużyć się nawet do 8 - 10 godzin. Okazuje się, że znaczna liczba dzieci i młodzieży nie jada systematycznie posiłków w szkole. Ponadto część z nich wychodzi z domu bez śniadania.

Ideą Programu "Mleko dla Szkół" jest, aby każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Stało się to realne dzięki temu, że od września 2004 roku mleko spożywane w placówkach oświatowych dotowane jest przez Unię Europejską, a odpłatność za takie mleko stanowi tylko pokrycie minimalnych kosztów. Każde dziecko objęte Programem "Mleko dla Szkół" ma możliwość wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko jest pite przez dzieci w grupie, na "dużych" przerwach często razem z nauczycielem.

Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Dzięki Programowi "Mleko dla Szkół":
- uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko,
- utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe,
- dążymy do minimalnego zaangażowania czasowego kadry nauczycielskiej w sprawy związane z zamawianiem i dystrybucją mleka,
- placówka oświatowa nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu "Mleko dla Szkół".

Zapamiętaj!
Jedna szklanka świeżego pasteryzowanego mleka zawiera wiele bardzo ważnych składników odżywczych; wśród nich np. około 300 mg wapnia, który jest bardzo ważny dla dziecka w okresie intensywnego wzrostu. Świeże mleko dostarczane jest w gustownych, higienicznych opakowaniach 250 ml. Mleczka dostarczane są do placówek oświatowych w atrakcyjnych kolorowych opakowaniach o pojemności 0,25 l w ramach Programu "Mleko dla Szkół". Producentami są czołowi przedstawiciele branży mleczarskiej w Polsce, co zapewnia doskonałą jakość produktu. Jako surowiec wykorzystywane jest mleko najwyższej jakości, a produkcja przebiega według odpowiednich norm i wytycznych wprowadzonych przez Unię Europejską. Dzięki ogromnemu doświadczeniu Producentów oraz wykorzystywaniu najbardziej aktualnej wiedzy powstaje produkt świeży, pełen wartości odżywczych oraz witamin.