Październik 2018-10-01

Październik – dziesiąty miesiąc w roku, wg używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni.
Jest najdłuższym miesiącem w roku kalendarzowym, ponieważ wypada wtedy zmiana z czasu letniego na zimowy (jest dłuższy o jedną godzinę od pozostałych 31-dniowych miesięcy). Nazwa miesiąca (dawniej również paździerzec) pochodzi od słowa paździerze oznaczającego „odpadki od lnu lub konopi”. Obok tego funkcjonowały również nazwy: paździerzec, paździerzeń, pościernik, a także winnik (por. starogermańska nazwa miesiąca Weinmond).
Łacińska nazwa October została zapożyczona przez większość języków europejskich.

Przysłowia na październik
• gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima
• gdy październik ze śniegiem przybieży, na wiosnę długo śnieg na polach leży
• miesiąc październy, marca obraz wierny