Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 1 w Pabianicach  świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

20 listopada 2019 r.

Nasza szkoła brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.

Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka-również My włączyliśmy się w tę akcję przez  udział w zajęciach o prawach dziecka, klasowych turniejach- quizach, prezentacjach, wykonanych plakatach, przygotowanej piosence o prawach dziecka, a także upamiętnieniem tego dnia ,,kolorem niebieskim” i wspólnym zdjęciem. Zorganizowaliśmy specjalne wydarzenie-apel, na który zaproszeni byli uczniowie wraz z opiekunami aby podzielić się wspólnie swoim świętem.

Dziękujemy za zaangażowanie i udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wszystkim nauczycielom i dzieciom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia.