Narodowe Święto Niepodległości w Sp1

Narodowe Święto Niepodległości

8 listopada br. odbyła się akademia z okazji narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość połączona była z konkursem recytatorskim „Polska Niepodległa”.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości.

Po dokonaniu 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię III rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat oraz ludzi, którzy przyczynili się do naszej wolności, uczniowie naszej szkoły przygotowali repertuar wierszy konkursowych.

O godzinie 11:11 odśpiewano hymn narodowy a także pieśni patriotyczne.

Patriotyczny klimat uroczystości został podkreślony filmem o tematyce historycznej.

Wyniki konkursu recytatorskiego:

1 miejsce – Hania Niezgoda klasa Va

2 miejsce – Antek Błoch klasa VIb

3 miejsce – Nicola Maneches klasa Va

Na zakończenie uroczystości odbył się quiz z wiedzy dotyczącej drogi Polaków do niepodległości.

Program ten opracowały i przygotowały Grażyna Butryńska i Elżbieta Grobelak we współpracy z Beatą Debich i Piotrem Nowickim.