Kolejna lekcja z cyklu „Ciekawa lekcja dla kolegów i koleżanek” 2018-12-12

Kodowanie zafascynowało Leona Kruczkowskiego z klasy III b, dlatego 6.12.2018r. zorganizował ciekawą lekcję z cyklu „Ciekawa lekcja dla kolegów i koleżanek”. Najpierw zapoznał rówieśników z Henrykiem Zygalskim, Jerzym Różyckim i Marianem Rejewskim, którzy złamali ultratajny szyfr niemieckiej maszyny Enigmy, co uważano wówczas za niemożliwe. Wydarzenie to jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, gdyż według historyków skróciło wojnę o 2 – 3 lata.

Potem w pracy indywidualnej uczniowie rozkodowywali przygotowane przez Leona szyfry
i odkrywali informacje zapisane „niewidzialnym” pisakiem na kartkach papieru.
Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą w „Statki”.

Leon pokazał wszystkim, że kodowanie to fascynujące zajęcie, świetna „gimnastyka umysłu” i dobra zabawa, a jak pokazała historia, to umiejętność ratująca życie.

Dziękujemy Leonowi!