Warsztaty ekologiczne w Rogowie

25 maja 2018 roku uczniowie klas 5a, 5b oraz 6a uczestniczyli w wycieczce do Rogowa, podczas której wzięli udział w warsztatach ekologicznych pn. „Co to jest niska emisja?”- poświęconych zanieczyszczeniom trafiającym do powietrza z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla o niskiej jakości czy śmieci – w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach.  Zanieczyszczenia emitowane przez kominy o niskiej wysokości ( to właśnie nazywamy „niską emisją” ) rozprzestrzeniając się po najbliższej okolicy powodują min. skurcze oskrzeli i uszkodzenia płuc, zmniejszają zdolność krwi do przenoszenia tlenu.

Uczniowie dowiedzieli się również, że najlepszą ochroną przed zanieczyszczeniem powietrza są rośliny, które w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając życiodajny tlen. Neutralizują też dwutlenek siarki i metale ciężkie - miedź, cynk, kadm, ołów oraz wychwytują cząsteczki pyłów i sadzy.